Promocija knjige Nesavršena Eva 12. maja, u Knjižari Sremska 2
Novosti

08/05/2026

Promocija knjige Nesavršena Eva 12. maja, u Knjižari Sremska 2

 

Pozivamo vas na promociju knjige Nesavršena Eva,  prof. dr Tijane Mandić kliničkog psihologa i psihoterapeuta i novinarka i književnice Svetlane Đokić, dok će u razgovoru učestvovati klinički psiholog, reditelj i pisac Srđan Dragojević i urednica domaće književnosti u Vulkan izdavaštvu, Marija Radić.

Promocija će se održati u utorak, 12. maja u 19.00 časova u knjižari Vulkan, Sremska br. 2.

Dok nam savremeni svet neprestano govori o slobodi, autentičnosti, samopouzdanju i pravu žene da bude ono što želi, istovremeno i to možda više nego ikada, žene su izložene pritisku: da budu uspešne, emocionalno stabilne, poželjne, ostvarene, samosvesne i neprekidno vidljive.

Knjiga Nesavršena Eva pojavljuje se kao važan pokušaj da se savremena žena sagleda dublje, složenije i ljudskije. 

Međutim, ovo nije knjiga koja je namenjena isključivo ženama. Ona je podjednako važna i muškarcima, upravo zato što govori o načinima na koje se ženski identitet kroz istoriju oblikovao, tumačio i često pogrešno razumevao.

Nesavršena Eva govori o ženskom identitetu, načinu na koji je kroz istoriju tumačen, i o tome kako su različite psihološke, društvene i filozofske teorije pokušavale da objasne šta znači biti žena.

Knjiga polazi od ideje da je priča o „Evi” zapravo priča o ženi kroz vekove. Autorke prof. dr Tijana Mandić klinički psiholog i psihoterapeut i novinarka i književnica Svetlana Đokić, tvrde da je ženski identitet dugo bio definisan spolja: kroz očekivanja porodice, muškaraca, društva i dominantne kulture. Posebno naglašavaju da su većinu teorija o ženi istorijski pisali muškarci, uzevži u obzir da su oni imali pristup obrazovanju, moći i javnom prostoru. Zbog toga je muška perspektiva postala dominantna u načinu na koji se žena posmatrala i opisivala. Ne decenijama, vekovima, a posledice živimo i danas.

O knjizi će govoriti autorke i reditelj Srđan Dragojević

Prof. dr Tijana Mandić klinički je psiholog i psihoterapeut, sa više od četiri decenije profesorskog rada na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. Bila je gostujući profesor na brojnim univerzitetima širom sveta i autorka više od deset knjiga na srpskom jeziku. Tokom svoje karijere učestvovala je i u mnogim humanitarnim projektima, povezujući psihologiju, umetnost i društveni angažman.

Svetlana Đokić diplomirala je na Fakultetu političkih nauka u Beogradu i više od dve decenije radila u novinarstvu, u medijima kao što su Politika, 3K, NIN i DT. Autorka je trilogije romana i nekoliko knjiga posvećenih glumcima i kulturi. Član je Udruženja književnika Srbije od 2005. godine.

Gost promocije biće Srđan Dragojević, filmski režiser, pisac i klinički psiholog. Autor je filmova Mi nismo anđeli, Lepa sela lepo gore, Rane i Parada, za koje je dobio brojne međunarodne nagrade na festivalima u Berlinu, Lokarnu, Stokholmu, Sao Paulu i Solunu. Pored filmskog rada, objavio je tri zbirke poezije, nekoliko knjiga za decu i knjige filmskih scenarija, a za Knjigu akcione poezije dobio je nagradu „Branko Radičević“.

Moderatorka razgovora biće Marija Radić, urednica domaće književnosti u Vulkan izdavaštvu.

Zašto je ova knjiga važna i zašto bi trebalo da posetite promociju?


Autrke u knjizi Nesavrešena Eva objašnjavaju kako su mnoge od brojnih interpretacija žene kroz istoriju, bile površne ili pune stereotipa, iz prostog razloga što nisu polazile iz ženskog iskustva. Pominje se i kako su se feministkinje kasnije borile protiv toga, ali da ni feminističke teorije nisu uvek uspevale potpuno da razumeju složenost ženskog identiteta. 

U knjizi su ujedno prisutne i brojne psihološke teorije koje su o ženi izneli poznati psihoamalitčari poput Sigmunda Frojda i Karla Junga, te Alfreda Adlera.

Ali ono što je njvažnije u vezi Nesavršene Eve, jeste to da ova knjiga nije samo teorijska analiza, nego pokušaj podrške ženama da razumeju sebe, svoje konflikte, nesigurnosti i autentični razvoj. Tijana Mandić i Svetlana Đokić smatraju da su između različitih teorijskih krajnosti nastale brojne teorije o ženi, ali da je ženski identitet pre svega promenljiv, složen, i oblikovan tokom čitavog života.

Razumevanje slojeva koji se tu nalaze, pomaže ženi da shvati sopstvene životne puteve, probleme i unutrašnje borbe, a to je ujedno i krajnja namera knjige Nesavršena Eva.

Povezani članci

LAŽNI PROFIL KNJIŽARA VULKAN

Upozoravamo Vas da se na društvenim mrežama pojavio lažni profil koji se predstavalja kao Vulkan knjižare.

Detaljnije

Uskoro!!! Novi roman Fride Makfaden "Nikada ne laži"

Postoje istine koje menjaju život. I laži koje mogu da ga unište.

Detaljnije